
Vyberajte topánočky podla tvaru chodidla so systémom ShapeSign©
So systémom ShapeSign©, ktorého autorom je detský fyzioterapeut, vyberiete obutie, ktoré zodpovedá presne tvaru nohy Vášho dieťaťa. Bude mu sedieť oveľa viac, než obuv zvolená len podľa veľkosti. Umožní optimálny vývoj chodidla a najlepšie rešpektuje jeho prirodzený tvar.
Ako spoznáte tvar chodidla podľaShapeSign©?
Prezrite si nohu dieťaťa a priraďte k niektorému z šiestich typov. Pomôže vám aj jednoduchý obkres chodidla. Pozorujte tiež postavenie palca voči ostatným prstom. Ak si nie ste istí, príďte sa poradiť za nami do predajne, prípadne nám môžete obkres chodidla poslať a my Vám radi pomôžeme s určením typu.
Neobuto - aby detstvo bolo pohodlnou prechádzkou
Topánočky, ktoré u nás nájdete, sú čo najrozmanitejšie, rovnako ako váš život i štýl. Dôležité veci ale majú spoločné:
- Ochráni chodidlo, ale ponechajú priestor pre rozvoj prstov
- Mäkké v ohybe
- Nebráni zachovanie hmatových schopností, ktoré v pevných topánkach nohy stráca
- Sú pekné a trendy
Presvedčte sa sami a skočte rovno do e-shopu. A nezabudnite so sebou zobrať tie najdôležitejšie poradca, svoje deti!
Detský fyzioterapeut - aby vaše dieťa bolo odborne Neobuto
Detský fyzioterapeut, s nami spolupracuje na výbere typov a značiek. Niekoľko rokov sa venuje skúmaniu vývoj detského chodidla a výsledky prezentuje na prednáškach a seminároch. Svojich tri deti obúva v štýle Neobuto.
"Odporúčam obuv, u ktorej som si istý, že zaručí prirodzenosť a ľahkosť pohybu. Dieťa chráni pred vonkajšími vplyvmi, zároveň mu poskytuje pocit, že je Neobuto. "
Zaujíma vás čokoľvek okolo správneho obutie a správneho vývoja chodidlá? Napriek tomu si časté otázky, pozrite sa do databázy našich skúseností alebo sa proste opýtajte.
|
Časté otázky
Prečo nie sú u detí vhodné topánky s pevným opätkom?
Detská noha je kompletne vyvinutá už v maternici. Než sa aktivujú svaly, ktoré držia architektoniky kostí nohy, je spevnená tukovým vankúšom. Aktivácia svalov, ktoré ako jediné zodpovedné za tvar nohy, jej stabilitu a funkcii v budúcom živote, začína až samostatnú vertikalizáciu (vzpriamením) dieťaťa. Potom trvá niekoľko mesiacov, než svaly v plnom rozsahu prevezmú podpornú funkciu tukového vankúša a samy stabilizujú nohu v pohybe aj v stoji. V tomto období je nutné dopriať chodidle maximum podnetov z podložky, ktoré svaly aktivujú a posilňujú. Uzatvorením nohy do pevnej topánky s tuhou podrážkou ju izolujete od všetkej stimulácie a svaly ochabujú.
Je vhodné používať ortopedické vložky do topánok?
Do troch až štyroch rokov veku je úplne nevhodné označiť nohu ako plochou a podporovať vložkami či ortopedickú obuvou. V prípade, že okolo 3 až 4 roku veku dieťaťa nie je postavenie päty a nohy dobré (vpadnuté členky) a svaly nie sú prirodzeným vývojom posilnenej do tej miery, aby chodidlo udržali, je prvým riešením terapie. Až až pokiaľ je jej efekt pomalý, pridávajú sa korekčné vložky do topánok. Vložky sú vždy len pasívne podporou nohy a svaly neprinúti k aktivácii, preto je nutné kombinovať s rehabilitáciou.
V čom sa líši naša obuv od bežnej?
Detské chodidlo má špecifický tvar a potreby, čo konvenčné typy obuvi nerešpektujú. Je potrebné mať dostatok priestoru pre prsty do šírky. Ďalej je vhodná guľatá špica s priestorom pre palec aj malíček. Správna obuv má tenkú podrážku, ktorá je tenká a ohybná. Ta dovoľuje spoznávať vnemy z povrchu a zároveň chráni chodidlo pred mechanickým poškodeniam. Deformácií v ranom veku stráca svoju výnimočnú schopnosť a zakladá na početné zdravotné problémy v dospelosti. Noha, ktorá stratila schopnosť kvalitne kopírovať povrch a "prečítať" jeho štruktúru, nedokáže podať mozgu správne informácie o aktivácii ďalšieho svalstva. V dôsledku potom netlmí pohyb a pri každom kroku prenáša vibrácie do výšky postavených kĺbov, čo v budúcnosti spôsobuje bolesti kolien, bedier, bedrovej chrbtice.
Ako správne zmeriam dieťaťu nohu?
Najvyššie nohu zmeriame špeciálny mierkou. Pokiaľ ju nemáme, zvládneme to rovnako dobre aj pomocou krajčírskeho metra či pravítka. Dôležité je vždy merať skutočnú dĺžku alebo šírku nohy, preto nie je vhodné hodnotu odčítať u odtlačku alebo obkresu. Odtlačok je veľmi nepresný, pretože zachytáva len zaťažené časti chodidla, vankúšiky prstov či pätu. Pritom skutočná dľžka k špičke prsta býva dlhší, rovnako tak je to aj pri päte. Preto je pri meraní najvhodnejší oprieť pätu zozadu o ľubovoľnú zvislú zarážku, najmenej 3 cm vysokú, a priložíme meter či pravítko. V prednej časti odčítame dĺžku vždy od najdlhšieho prsta. Býva to palec, ale môže to byť aj druhý prst. Ak potrebujeme zmerať aj šírku chodidla, meriame v najširších miestach na palcovej aj malíčkovej strane. Nohy meriame vždy naboso a v zaťažení (dieťa musí stáť). Ak si s meraním neviete rady, zastavte sa u nás v predajni alebo nám napíšte, radi vám pomôžeme.
Ako vyzerá obdobia prvej chôdze?
Toto obdobie, kedy chôdza ešte nie je celkom stabilný, začína u dieťaťa s prvými samostatnými krôčikmi a trvá rôzne dlho. Charakteristické pre túto etapu je, že dieťa robí kratšie kroky, nohy prisúva a pokladá na celé chodidlo. Rukami vyvažuje pohyb tela, často ešte nevie prenášať hračky po izbe a tiež sa musí zastaviť napríklad pri zmene smeru. Skrátka chôdza ešte nie je celkom obratná.
Kedy je vhodné kúpiť prvú obuv?
Prvé topánky by ste si mali kúpiť v čase, keď dieťa začne robiť prvé nezávislé kroky bez podpory. Je mimoriadne dôležité vybrať si topánky pre prvú chôdzu so správnym rozmerom - nakupujeme topánky s minimálnym priestorom navyše (max. 0,5 cm) a čo najľahšie a najjemnejšie. Nepotrebujeme toľko odolnú podrážku, dieťa zvyčajne podnikne iba niekoľko krokov.
|